Domain .tr uzantılı alan adları artık belgesiz

Türkiye aldığı karar ile ODTÜ’nün elinde olan “com.tr“, “net.tr” ve “org.tr” gibi alan adlarını TRABİS faaliyete geçmesi ile belgesiz herkes olarak alınabilecek.

Şuan kullandığımız alan adlarının sonunda bulunan; .com, .net ve org gibi değil de orneksite.tr yada orneksite.tc gibi başlanmış olsaydı şuan bir çok alan adımız bize ait olacak, başka bir ülkede kullanılmayacak ve Türkiye de kalacaktı. Birçok alan adı yurt dışında 20 ile 20 bin dolar gibi uçuk rakamlarda satışa sunuluyor. Ya da farklı siteler oluşturularak reklam yapılıyor. Birçok site kumar ya da müstehcen olarak kötü amaçlı olarak kullanılıyor. Burada yapacağınız tek şey devletin resmi web sitesi olan ihbarweb.org.tr adresine ihbar şikayette bulunduğunuz takdir de mahkeme kararı ile kısa sürede mahkeme kararı ile kapatılıyor.

Com.tr ile biten yeni alan adı ile birçok site yapılmasına neden olacağı sektöre ekonomik güç sağlayacaktır. İnternette böylelikle dışa bağımlılık bir nebze özgür olacak. BTK’ye bağlı TRABİS platformu hizmete geçti ve Tr alan adları BTK tarafından işletilmeye başlandı. Artık “com.tr”, “net.tr” ve “org.tr” gibi alan adlarını belgesiz olarak alabilirsiniz.

Bugüne kadar “com.tr”, “net.tr” ve “org.tr” gibi Tr uzantılı alan adları Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından işletiliyordu. Tr uzantılı alan adlarının kayıt ve yönetim yetkisi, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) devredildi. BTK’ye bağlı TRABİS (.tr Ağ Bilgi Sistemi) platformu bugün itibarıyla faaliyete geçti. Platforma trabis.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

TRABİS’in faaliyete geçmesiyle birlikte, daha önce belge ibraz edilerek alınan “com.tr”, “org.tr”, “net.tr” uzantılı (ingilizce adı: domain) türkçe de alan adı olarak geçen isimler artık “ilk gelen ilk alır” prensibine göre belgesiz olarak alınabiliyor. BTK’nin Kayıt Kuruluşları listesindeki hizmet sağlayıcılardan belgesiz olarak “com.tr”, “org.tr”, “net.tr”, “web.tr”, “gen.tr”, “tel.tr”, “name.tr”, “biz.tr”, “tv.tr”, “info.tr”, “bbs.tr” uzantılı alan adları satın alabilirsiniz. “av.tr”,”bel.tr”, “dr.tr”, “edu.tr”, “gov.tr”, “k12.tr”, “kep.tr”, “pol.tr” ve “tsk.tr” uzantılı alan adları için belge zorunluluğu devam edecek.

Hali hazırda TR uzantılı alan adına sahipseniz ve BTK’nin Kayıt Kuruluşları listesindeki firmalardan birinden hizmet alıyorsanız alan adını kullanmaya devam etmek için ek işlem yapmanıza gerek yok. Hizmet aldığınız firma, belirtilen listede bulunmuyorsa alan adınız TRABİS-KK’ya aktarıldı. Alan adınızla ilgili işlemleri TRABİS-KK platformu üzerinden yapabilirsiniz.

Uyuşmazlık Çözüm Merkezi kuruldu

Tr alan adıyla ilgili uyuşmazlıklar için BTK bünyesinde Uyuşmazlık Çözüm Merkezi kuruldu. Tr alan adlarında isim, marka, ticaret unvanı, işletme adı gibi isimlerin izinsiz kullanılması, isimlerde benzerlik olması, yetkisiz isim kullanımı veya kötü niyetle alan adı alınması gibi durumlarda Uyuşmazlık Çözüm Merkezi tarafından müdahale edilebilecek. Uyuşmazlık Çözüm Merkezi sayesinde uyuşmazlıkların uzman kişilerce hızlı şekilde ve mahkeme süreçlerine kıyasla daha az maliyetli şekilde çözüme kavuşması sağlanacak. Kısaca kişi ya da başka bir kuruluş bir firmanın alan adını alıp farklı bir amaçta kullanmak istediği takdirde patent oda sicil kaydı resmi gazete de o isme ait belgesi olduğu takdir de daha önce olduğu gibi alan adını mahkemeye verip alabilecek. Alan adını şimdi alayım daha sonra firmaya satarım düşüncesinde olan kişilere ise dava açılıp domain elinden alınacak.